W dzisiejszych czasach komputery umożliwiają tworzenie grafik wszystkim, nawet osobom bez talentu do rysownia. Programów graficznych jest cała masa. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy chcemy program darmowy czy płatny, a później czy chcemy robić grafikę rastrową czy wektorową. Grafika rastrowa idealna jest do zdjęć, bądź realistycznych obrazów, grafikę wektorową możemy bezstratnie przybliżać, jednak zajmuje ona dość dużo miejsca. Używana jest głównie do rysowania flag, konturów czy znaków.

Najpopularniejszym darmowym programem jest Gimp. Pozwala on na edycję zdjęć, generowanie różnych obiektów czy rysowania. Do grafiki wektorowej z darmowych narzędzi mamy inkspace i jest to najbardziej kompletne narzędzie.

Z płatnych programów mamy oczywiście programy od giganta Adobe. Photoshop to największe i najbardziej kompletne narzędzie do grafiki rastrowej. Praktycznie wszystko co chcemy możemy tam zrobić. Do grafiki wektorowej mamy również program od Adobe, jest to Illustrator i jest to również dobre narzędzie.