Akwarele to bardzo wdzięczne narzędzia artystyczne. Pozwalają uzyskać niepowtarzalny efekt i nadać zwykłej ilustracji nowe życie. Jednak ich używanie nie należy do najprostszych. Farby akwarelowe są bowiem farbami wodnymi, wymagającymi odpowiednich proporcji między wodą, a ilością farby. W dodatku znaczącą różnicę odgrywa papier do akwareli oraz ich rodzaj (w tubkach, suche czy kredki akwarelowe). Potrzebna jest znajomość technik malowania i mieszania kolorów. Jak się do tego zabrać? Jak prawidłowo używać akwareli?
Istotny jest wybór papieru. Zwykłe kartki do rysowania, z gładką strukturą, będą zdecydowanie zbyt cienkie dla tych wodnych farbek. Najlepiej skorzystać z bloków dedykowanych tej sztuce artystycznej. Im większa gramatura, tym ciekawszy efekt możemy uzyskać. A co najważniejsze, w trakcie malowania, papier do akwareli nie będzie nam się wyginał na wszystkie możliwe kierunki.
Farby akwarelowe nakładać możemy na trzy możliwe sposoby. Pierwszy z nich polega na delikatnym namoczeniu kartki zwykła wodą, a następnie użyciu koloru wymieszanego ze sporą ilością wody. Farba rozpływać się będzie swobodnie po kartce i uzyskamy piękny, pastelowy efekt, który przyda nam się do tła czy innych rozmytych elementów rysunku. Ta forma pozwala na uzyskanie płynnych przejść pomiędzy poszczególnymi kolorami. Dla uzyskania większej szczegółowości przyda się metoda druga, czyli suche na mokrym. W tym celu na uprzednio nawilżoną delikatnie kartkę nakładamy samą farbę, co pozwoli nam na bardziej precyzyjne malowanie kształtów. Ostatnią formą jest tzw. suche na suchym. Papier musi być zupełnie suchy, a do farby praktycznie nie dodajemy wody. Kreska stanie się precyzyjna i można będzie wykończyć rysunek – dorysować wąsy kotu czy sznurowadła na trampkach