Mandale są jednym z bardziej efektownych gatunków w rysunku. Wymagana do jej stworzenia cierpliwość, dokładność i ogromna precyzja sprawiają, że każda mandala jest małym dziełem sztuki. Wraz z upływem czasu style mandal stają się coraz bardziej różnorodne. Częściej odchodzi się od tradycyjnych zasad i motywów, aby dać pole do popisu naszej wyobraźni – tak naprawdę, tylko ona nas ogranicza gdy tworzymy mandale.
Motyw ten wywodzi się ze sztuki buddyzmu, gdzie podstawowa w mandali forma, czyli koło, symbolizuje harmonię i doskonałość. Samo słowo wywodzi się z sanskrytu, w którym oznacza między innymi „święty krąg”, „cały świat”. Jednak mandale są obecne również w kulturze chrześcijańskiej – już od późnego średniowiecza europejskie kościoły zdobiono witrażami zwanymi rozetami. Sam Giordano Bruno, włoski filozof renesansowy stworzył w XVI wieku serię mandali.
Jednak niezależnie od poglądów religijnych czy wyznawanej duchowości, warto zainteresować się tworzeniem mandal. Skupienie uwagi na szczegółach, rysowaniu powtarzających się elementów pozwala wyciszyć umysł i zapomnieć chociaż na moment o wszystkich obowiązkach czy problemach.
Jak zatem zabrać się za rysowanie mandali? Przygotuj kartkę, linijkę, cyrkiel i kątomierz, ołówek oraz czarny cienkopis. Do późniejszego wypełniania mandali możesz użyć kolorowych cienkopisów, kredek czy farb – wszystko zależy od Twojej wyobraźni. Zacznij od wyznaczenia środka kartki za pomocą linijki. Zaznacz środek zarówno krótszych, jak i dłuższych boków kartki. Połącz je ze sobą, a punkt przecięcia uznaj za środek mandali. Następnie przyłóż w tym miejscu kątomierz i zaznacz na górnej części kartki punkty co dziesięć stopni. Połącz je ze środkiem, a także przedłuż na dolną część kartki. Teraz sięgnij po cyrkiel – przykładając go na środku kartki, narysuj okręgi o różnej wielkości – im będzie ich więcej, tym bardziej szczegółowa będzie twoja mandala. W ten sposób stworzyłeś szkielet mandali. Jego wypełnianie zacznij od środka, przechodząc do kolejnych okręgów. Nie bój się sięgnąć po cyrkiel i dorysować kolejne z nich w razie potrzeby – dzięki nim mandala jest symetryczna i każdy szczegół jest na swoim miejscu. Możesz rysować od razu cienkopisem, albo też rozpocząć od szkicu ołówkiem. Zacznij od podstawowych, największych kształtów a po ich zakończeniu wypełnij je drobnymi elementami. Gdy skończysz, pozostaje tylko wybrać – czy pozostawisz ją taką, czy wypełnisz kolorami?
Rysowanie mandali na pierwszy rzut oka może się wydać trudne i czasochłonne, jednak gdy już się zacznie, to czas spędzony nad nią mija zaskakująco szybko i naprawdę trudno się oderwać od rysowania! Jeśli nie masz pomysłu na własne wzory, koniecznie poszukaj inspiracji w Internecie – jest on pełen przeróżnych wzorów, od najprostszych po te skomplikowane. Możesz czerpać inspiracje z różnych mandal i stworzyć z ich elementów swoją własną, unikatową. Więc na co czekasz? Sięgaj po kartkę i stwórz swoją pierwszą mandalę, a zobaczysz, że będzie to dopiero początek Twojej przygody z ich tworzeniem!