Rysowane notatki to nie tylko domena przedszkolaków. Wielu dorosłych uczniów stawia na formy notatek, które bazują na obrazkach i skojarzeniach. Cały system map myśli właśnie na nich się opiera, a jest on dziś polecany wszystkim, nawet samym nauczycielom. Rysunki to niesamowicie użyteczne narzędzie, które niestety kojarzy się znacznej większości uczniów z czymś dziecinnym i niepotrzebnym.

Rysowanie powinno być doceniane

Wiele dzieci w szkole podstawowej było ganionych za to, że rysują po marginesach, a tymczasem mogły one w ten sposób pomagać sobie zapamiętywać informacje. Jednak wg badań na stronie www.naukowcy.pl możemy potwierdzić, że rysunki są naprawdę zbawienne podczas nauki. Dzieci są niesamowicie kreatywne i potrafią określić, co im pomaga, także w strefie nauki. Czerp z tego, co daje Ci twoje młodsze rodzeństwo. Robienie notatek może być przyjemnością, a już to samo w sobie pomoże nam lepiej pochłaniać wiedzę. Ale na tym dobre skutki rysunków się nie kończą. Jeśli jesteś wzrokowcem, na pewno będą one dla Ciebie najużyteczniejszy narzędziem w procesie tworzenia swoich nowych notatek.

Rysunki pomagają nam zapamiętać to, co wydaje się na pierwszy rzut oka skomplikowane. Jeśli nie jesteś w stanie czegoś zapamiętać, wprowadź upraszczający albo rozkładający wszystko na czynniki pierwsze obrazek. Będzie on dla Ciebie nie tylko chwilową odskocznią od trudnego materiału, ale także sposobem na lepsze zrozumienie tego, czego się uczysz. Nie bez powodu większość z nas woli filmy od książek. Zmęczony mózg, zwłaszcza jeśli robi coś, czego nie lubi, nie będzie chętny do jednoczesnego czytania tekstu ze zrozumieniem i zapamiętywaniem go. Za to obrazek jest bardzo prosty do przechwycenia.

Skojarzenia obrazków

Obrazki powinny działać na zasadzie skojarzeń. Jeśli ciężko Ci zapamiętać jakieś słówko z języka obcego albo datę, przedstaw je w formie graficznej albo stwórz dla nich rysunek działający na twoich skojarzeniach. To najlepsze, co możesz zrobić, bo twój mózg, zamiast cały czas utrwalać i przypominać sobie jedną informację, będzie chował w widocznym miejscu tylko grafikę. Dopiero gdy po nią sięgniesz, z odpowiedniej szufladki zostaną wyjęte wszystkie pamiętane przez Ciebie informacje. Taki sposób powtarzania bardzo szybko udowodni Ci, że można uczyć się inaczej, niż przez bezmyślne czytanie notatki.