Wiele osób uważa, że aby pięknie rysować trzeba urodzić się z talentem. Dziś obalimy ten mit, pokazując techniki, które wielu pomogą w nauce. Rysowanie to bowiem nie tyle umiejętność używania ołówka i kredek, ale precyzyjna obserwacja otaczającego nas świata – jego kształtów i kolorów. Oto krótki poradnik z serii – jak nauczyć się rysować?
Wszyscy znamy Leonarda da Vinci czy Vincenta van Gogha. Wielu z nas ma także w swoim otoczeniu osoby, spośród rodziny czy przyjaciół, którzy perfekcyjnie potrafią posłużyć się ołówkiem. Zastanawiacie się, jak to robią i uważacie, że z takim talentem się urodzili. Ale tak naprawdę umiejętność rysowania to ciężka praca, która wymaga nieustannych ćwiczeń i obserwacji natury. I może się jej nauczyć każdy. Choć faktem jest, że niektórzy mają większe predyspozycje, bo np. łatwiej im się trzyma kredki.

Jak więc nauczyć się rysować? Tak zupełnie od zera? Zacznij od prostych ćwiczeń. Profesjonalni ilustratorzy nie będą mieli problemu z narysowaniem prostej kreski ani idealnie okrągłego koła. W mig postawią kropki na kartce papieru, zachowując jednakową odległość między nimi i stworzą perfekcyjny kwadrat. Zacznij więc od linii oraz prostych kształtów. Nie zastanawiaj się nad kolorami ani światłocieniem. Potem zacznij obserwować to co Cię otacza i spróbuj określić każdy przedmiot za pomocą prostych figur geometrycznych. A potem zacznij je w taki sposób rysować. Okaże się, że wszystkie otaczające Cię meble, rośliny, budynki, zwierzęta, a nawet ludzie, zbudowani są z prostych brył. Okaże się więc, że przygotowanie prostego szkicu, wcale nie jest takie trudne.

Dopiero wtedy możesz przejść do podstaw teoretycznych. Poczytaj o perspektywie, poznaj zasady, które nią rządzą. Naucz się ludzkich proporcji, poznaj różnice między rysunkiem kobiety, mężczyzny i dziecka. Następnie spróbuj swoich sił w sztuce światła i cienia oraz kolorów. Pamiętaj, by się przy tym dobrze bawić. Rysowanie ma być przecież przyjemnością, a nie smutnym obowiązkiem. Nie musisz przecież nikomu pokazywać swoich prac, trzymaj je po prostu w szufladzie. Z pomocą przyjdą również książki o rysowaniu oraz kursy internetowe w postaci filmów i praktycznych ćwiczeń.