Technika grafiki to bardzo obszerny temat. Z terminu grafika można wymienić najbardziej podstawowe techniki, którymi posługują się artyści. Grafika warsztatowa to bardzo wymagająca technika, która skupia na sobie kilka etapów wykonywania prac. Bardzo trudny jej proces twórczy pomaga na stworzenie, na prawdę wartościowych dzieł sztuki. W dobie technologii oraz nowoczesnych sposobów na uzyskaniu grafiki, niestety odchodzi się od tradycyjnych technik odbijania grafiki.

Podstawowe techniki graficzne

  • Miedzioryt to najstarsza technika graficzna na metalu inaczej nazywana techniką wklęsłą. Rysunek tworzy się za pomocą rycla na wypolerowanej płycie miedzianej.
  • Linoryt to technika graficzna należąca do druku wypukłego. Rysunek żłobi się w linoleum, do jego wykonania wykorzystuje się dłuta oraz noże. Jest odporny na uszkodzenia.
  • Litografia należy do techniki druku płaskiego. Rysunek służący do powielania tworzy się na kamieniu litograficznym. Rysunek nanosi się zatłuszczającą kredą albo tuszem na kamień, który został wcześniej wypolerowany.